RJ45 (Registered Jack) Uluslararası standartlara göre üretilmiş(yani dünyanın nersinde olursanız olun bu konnektör her yerde aynı) bir bağlantı konnektörüdür.


Rj45 konnektör

Üzerinde 8 adet metal pin bulunur. Ethernet kablosu olarak adlandırılan (cat5 ya da cat6) kabloların uç kısmına çakılarak kullanılır. Çakılarak diyorum çünkü bu iş için özel olarak kullanılan penseler mevcuttur. Bu penseler sayesinde rj45 konnektörün ucunda ki metal pinleri ethernet kablosunun içindeki tellere denk gelecek şekilde yerleştirip çakılır.


Kablolara RJ45 konnektörlere kablo takılırken belirli bir standart ile takılırlar (kablo çakma). Bu standartlar T568A ve T568B olarak isimlendirilir. Ülkemizde genellikle T568B standardı tercih edilir. Bir ağ üzerinde kablolama yaparken bunlardan genellikle T568B standardı tercih edilir.

RJ45 Düşünüyorum


RJ45 Konnektör


RJ45 Çakılmış Ethernet Kablosu


Şimdi Enternet Kablomuzu Kendimiz Yapabiliriz;
İhtiyacımız kadar uzunlukta olan kablomuzun iki ucunu ortalama 2,5 - 3 cm kadar soyuyoruz.


yukarıdaki renk sıralamasına göre sıralayıp ucunu düzgün bir şekilde kesip ( Aynı hizada olacak şekilde ) resimdeki gibi RJ45 konnektöre geçiriyoruz.Kabloların dibe kadar oturduğundan emin oluyoruz.Son olarak RJ45 pensesi ile RJ45 yuvasına yerleştirip sıkıyoruz