TOSLINK, fiber optik kablo üzerinden ultra yüksek kaliteli ses iletimi için dijital Ses standardıdır.


TOSLINK Nedir?

İlk olarak 1983 yılında Toshiba tarafından geliştirilen TOSLINK kablosu (SPDIF Dijital Optik kablo olarak da bilinir), her iki ucunda da SPDIF konnektörü bulunan bir fiber optik kablodan oluşur. TOSLINK adı, “TOShiba-LINK” kelimelerinin birleşiminden gelir ve Toshiba Corporation'ın tescilli bir ticari markasıdır. Genel olarak bir TOSLINK kablosuna SPDIF Optik Kablo denir.


TOSLINK Kablosu Ne İçin Kullanılır?

TOSLINK teknolojisi, CD Oynatıcılar, MiniDisc oynatıcılar, uydu anteni alıcıları ve DVD oynatıcılar gibi video ve ses ekipmanlarında yaygın olarak bulunur. Bu teknolojideki son gelişmelerle birlikte, S/PDIF Optik (diğer adıyla Sony/Philips Dijital Ara Bağlantı Formatı), bir dizi yeni Dolby Digital surround ses alıcısında giderek daha fazla bulunabilir.


TOSLINK Nasıl Çalışır?

TOSLINK kablosu, aygıtlar arasında ikili kod iletmek üzere bir dizi titreşimli flaş göndermek için basit bir LED ışığı kullanır. Sinyal iletkenleri olarak tipik olarak yüksek kaliteli plastik lifler kullanılır, ancak kuvars cam da kullanılabilir.


TOSLINK'e Rakip Teknolojiler Var mı?

Dijital Koaksiyel kablo, TOSLINK kablosunun rakibidir. Her iki teknoloji de, titreşimli sinyaller yoluyla ikili sinyal ilettikleri için benzer prensipler kullanarak çalışır. Bununla birlikte, dijital koaksiyel, TOSLINK kablosunda olduğu gibi şeffaf plastik liflerden iletilen titreşimli ışık sinyalleri yerine elektrik darbelerinin iletkeni olarak bakır tel kullanır.


TOSLINK'lerin Günümüz Teknolojisiyle İlgisi

TOSLINK kablosu elektromanyetik ve radyo frekansı parazitine karşı bağışık olduğundan, genellikle bir TOSLINK veya S/PDIF Optik Kablo, parazitin sorun olduğu durumlarda kullanılacaktır. Ancak, TOSLINK kablosu bükülürse veya yanlış takılırsa hasar görebilir.


Önerilen TOSLINK Kablo Uzunluğu

TOSLINK kablo teknolojisindeki son gelişmelerle birlikte, 15 metreye varan uzunluk aralığında genel tüketici kullanımı için mevcut.


TOSLINK kabloları nasıl kullanılır?

TOSLINK kabloları, dijital ses sinyallerini iletmenin kolay ve güvenilir bir yoludur. Kare kablo uçlarını (ses çemberlerinde, bazen F05 özelliği olarak anılır) uygun girişe bağlamanız yeterlidir. Optik bağlantıların en büyük avantajı, sinyal bozulmalarına karşı dirençleridir. Örneğin, elektrik tabanlı bağlantılarda, ses sinyaline bazen toprak döngüleri şeklinde istenmeyen gürültü eklenir. TOSLINK, bir sinyali iletmek için elektrik yerine ışık kullandığından, örneğin RCA bağlantıları gibi toprak döngülerinden etkilenmez.

RCA bağlantılarından bahsetmişken, 3.5mm stereo jak gibi görünen çeşitli mini TOSLINK'ler var. Ancak RCA girişlerinden farklı olarak, dizüstü bilgisayarınızdaki veya iPod'unuzdaki mini TOSLINK girişinin optik sinyali işlemek için özel olarak donatılması gerekir. Ancak bazı cihazlarda RCA ve TOSLINK girişleri birleştirilmiştir. Normal boyutlu TOSLINK kablolarını mini TOSLINK girişlerine bağlamayı mümkün kılan adaptörler de mevcuttur.