Termal Macun Nedir ? İşlemciye Termal Macun Nasıl Sürülür ?

Termal macun bilgisayarlar tarafında genellikle işlemciye (CPU) ve ekran kartına (GPU) uygulanır. Termal macun sürülerek bileşendeki ısınma minimal duruma indirilir. Kaliteli bir termal macun kullanımı ısıyı çoğu durumda en aza indirger. Termal macun uygulanılmış bilgisayarın sıcaklığında gözle görülür düşüş yaşanır.


Termal Macun Nedir ve Neden Sürülür ?

Termal macun bilgisayarlarda genelde işlemciye ve ekran kartına uygulanır ve bileşenin aşırı ısınmasını önleyici bir işlev görür. Sıcaklığı azaltmak amacıyla ısıyı emer, işlemciden fandaki ısı emiciye ısı iletimini sağlar ve fan yardımıyla soğutulur. Bu sayede sıcaklık minimalize edilmiş olur. Termal macun zamanla yıpranır, bir süre sonra da kurur ve artık işlevini yerine getirmemeye başlar. Kullanıma göre değişmesi dolayısıyla termal macun yenilenmesinin 3 ay ile 1 yıl aralıklarla yapılması önerimizdir. Termal macunun sürülmesinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu rehberde işlemciye termal macun nasıl sürülür bunun hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle belirtelim bu işi eliniz yatkın ise yapın. Aksi durumda oluşabilecek zararlardan sorumlu olmayız.Termal Macun Nasıl Sürülür ?


1. Bilgisayarı kapatın ve tüm elektrik bağlantısını kesin.

2. Masaüstü bilgisayar ise kasanın kapağını çıkartın işlemci fanını göreceksiniz. İşlemci fanını sökmeniz gerekli. Fanı sökerken tırnaklara dikkat edin. Laptopta ise modelden modele değişiklik gösterse de alt kapağın vidalarını söküp açtığınızda fanı ve ısı borularını göreceksiniz. Fanı ve bakır ısı borularının bağlantısını sökmeniz gerekli.


3. Masaüstü bilgisayar için işlemci fanını söktükten sonra termal macunu uygulayabilirsiniz. Laptopta ise bakır ısı borularını söktükten sonra altta yine masaüstü işlemcisine benzer göreceksiniz.

4. Eskiden kalma macunu hafif nemli bezle temizleyin eğer aşırı kurumuş ve çıkmıyorsa alkol ile çıkartabilirsiniz.

5. Termal macunu uygularken birçok yöntem bulunmakta. Genelde ortaya bir miktar sıkılıp düzgünce fanı geri oturttuğunuzda kendisi tüm alana yayılır. Fakat taşması olasıdır. Yapılacak şey ince ve tüm alanı kaplayan bir tabaka olmalıdır. Buna göre kendi yönteminizi deneyebilirsiniz.

6. Önemli olan taşmaması ve tabakanın ince olmasıdır.

7. Macunu uyguladıktan sonra düzgünce fanı yerine geri takın.