Bir bilgisayarı monitöre veya TV'ye bağlarken, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç bağlantı vardır. Her bağlantının avantajları ve dezavantajları vardır, nasıl seçersiniz? VGA hariç tüm bu bağlantıların dijital olduğunu not etmek önemlidir, bu nedenle maksimum çözünürlük değişse de kalite değişmez. Bu, 60Hz'deki 1920 × 1080’nin HDMI, DVI ve DisplayPort üzerinden aynı görünmesi gerektiği anlamına gelir; Gerçek dünyada bu her zaman olmaz - renk uzayları ve ekran yırtılmasıyla ilgili son paragrafa bakın.

Yeni bir grafik kartı, bilgisayar veya ekran için alışveriş yaparken, ekranı bilgisayara nasıl bağlayacağınızı düşünmeniz gerekir. HDMI ve DisplayPort, her ikisi de 4K çözünürlüğü destekleyen farklı bağlantılardır. TV'nize yalnızca bir oyun konsolu, blu-ray oynatıcı veya akış cihazı bağlıyorsanız, HDMI en iyi seçimdir. 1080p monitörde yüksek kare hızınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, DVI iyi bir seçimdir.

En yeni grafik kartlarıyla, 4K çözünürlükte ve 120Hz yenileme hızı ile oyun oynamak mümkün. AMD RX 480 ve NVIDIA'nın GeForce GTX 1080 gibi en yeni GPU'ları DisplayPort 1.4'ü destekliyor. Ancak, bu yüksek çözünürlükte ve kare hızında oyun oynamak için birden fazla yüksek son grafik kartına ihtiyacınız olacak. Şimdilik, 120 veya 144 Hz gibi yüksek yenileme hızlarında 1440p veya 1080p'de oyun oynamanızı öneriyoruz.

HDMI

HDMI veya Yüksek Çözünürlüklü Medya Arabirimi, HDTV'ler için standarttır ve çoğu bilgisayar monitöründe bulunur. Kullanımı kolaydır çünkü ses de taşır. PC'nizi bir TV'ye bağlayacaksanız, HDMI yoludur. HDMI çoğu çözünürlük için gayet iyi. Ekranınızda veya TV'nizde HDMI 1.4 varsa, 30 Hz'de 3.820 × 2160, 4K ile sınırlandırılırsınız. Bununla birlikte, ekran kartınız ve HDMI 2.0 ile 4K ekranınız varsa, 60 Hz'de 4K elde edersiniz. HDMI, DVI ile geriye dönük olarak uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle HDMI-DVI adaptörü veya kablosu kullanılırken video kalitesi kaybı olmaz.

HDMI kablolar için büyük paralar harcamamanız gerektiğine dikkat edin, çünkü çoğu aynıdır, farklı kabloların farklı hız dereceleri vardır. 1080i'nin üzerindeki çözünürlükler için yüksek hızlı (kategori 2) bir kabloya ihtiyacınız olacaktır. Neyse ki çoğu insan için, HDMI 1.4 için oluşturulan yüksek hızlı kablolar, HDMI 2.0 spesifikasyonlarını karşılayacaktır. Bazı kablolarda Ethernet bulunan HDMI desteği vardır, ancak çok az sayıda cihaz bu özelliği kullanır. Özetlemek için dört tür HDMI kablosu vardır: Ethernet ile yüksek hız, Ethernet olmadan yüksek hız, Ethernet ile standart hız ve Ethernet olmadan standart hız. Pahalı bir yüksek hızlı kablo, resmi 2,50 $ 'lık bir yüksek hızlı kablo üzerinden geliştirmeyecektir.

DisplayPort

DisplayPort, bir bilgisayarı monitöre bağlamak için en iyi seçimdir. Eski DisplayPort 1.2, 60 Hz'de 3840 × 2160, 4K kapasitesine sahiptir; veya 144Hz'de 1080p çözünürlük - Eylül 2014'te açıklanan DisplayPort 1.3, 60Hz'de 8K veya 120Hz'de 4k! GeForce GTX 980 Ti, yalnızca 60 Hz'de 4K ile sınırlayan DisplayPort 1.2'ye sahiptir.

NVIDIA ve AMD'nin en yeni grafik kartlarında DisplayPort 1.4 var, bu da 120Hz'de 4K, hatta 60Hz'de 8K yapabiliyorlar! Uyumlu bir monitör bulmak başka bir hikaye. Kıyaslama testleri, Tomb Raider'in Yükselişi, GTA V veya Dirt Ralli gibi modern oyunları 4K çözünürlükte ve ultra grafik ayarlarında oynarken, tek bir GTX 1080'nin oyuna bağlı olarak ortalama 33 ile 69 arasında bir FPS ürettiğini göstermiştir. 4K çözünürlükte ve 120Hz'de modern oyunlar oynamak istiyorsanız, SLI'da iki GeForce GTX 1080'e ihtiyacınız olacak.

DisplayPort, tek bir kablodan birden fazla monitör çalıştırabilir: papatya zincirini destekleyen göbekleri veya ekranları kullanabilirsiniz. DisplayPort 1.3 ile, tek bir DisplayPort kablosundan 4k'ta 60Hz'de iki ekranı çalıştırabilirsiniz! Bu yeni standart 5K ekranlara bile izin verir - piyasada çok az olmasına rağmen  ve bu çözünürlükte oyun oynamak için özel olarak tasarlanmış bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız olacaktır . Çift modlu DisplayPort (aynı zamanda DisplayPort ++ olarak da bilinir) basit pasif bir adaptörle DVI ve HDMI'ya uyarlanabilir. DisplayPort, yüksek FPS veya 4K oynanışı için net seçimdir.

DisplayPort da sesi taşıyabilir, ancak üreticinin DisplayPort üzerinden sesi desteklemesi ve uygulaması üreticiye kalsa da, bazı markaların sahip olduğu cihazlarda bazıları da bulunmayabilir. Bazı durumlarda, video sürücüsü, ses sürücüsünden ziyade ses sinyalinden sorumlu olacaktır. Çalışması için sürücülerinizi güncellemeniz gerekebilir. Bazı Apple MacBook kullanıcıları, bir DisplayPort - HDMI adaptörü kullanmıyorlarsa, DisplayPort üzerinden ses çıkışı sağlayamadıklarını keşfettiler.

DVI

Her grafik kartında olmasına rağmen, DVI veya Dijital Görsel Arabirim bağlantısı kopmaya başlıyor. Video sinyali, sadece ses olmadan, temel olarak HDMI ile aynıdır. Ancak, yeni grafik kartlarındaki DVI, DVI ile HDMI kablosuna veya adaptörüne bağlandığında ses iletir. Tek bağlantılı kablolar ve donanım yalnızca 1.920 × 1.200 çözünürlüğe kadar destekler, ancak çift bağlantılı DVI 2560 × 1600'ü destekler. DVI 144Hz yenileme hızına sahiptir, bu nedenle 1080p 144Hz monitörünüz varsa iyi bir seçimdir. Bu, 60'tan daha yüksek bir FPS'ye sahip oyuncular için özellikle geçerlidir. Ancak 4K istiyorsanız, DisplayPort veya HDMI ile gitmeniz gerekir. Diğer kabloların DVI'ya uyarlanabildiği gibi, DVI da pasif bir adaptörle VGA'ya uyarlanabilir.

VGA

VGA veya Visual Graphics Array, grubun en eski ekran bağlantı standardıdır. Eski projektörlerde ve ekranlarda bulacağınız halde, televizyonlarda nadiren görülen analog, yalnızca videolu bir bağlantıdır. VGA kullanmanızı önermiyoruz, ancak bazen tek seçenek bu. VGA bağlantıları, eski sistemler veya ekipmanlarla çalışırken kullanışlıdır. Eski dizüstü bilgisayarların çoğu yalnızca VGA çıkışına sahipken, yenileri DisplayPort veya HDMI bağlantılarına sahip olma eğilimindedir.

 Son olarak, konuştuğumuz bazı kullanıcıların HDMI kabloları kullanırken ekran yırtma sorunları yaşadığını not edelim. Ekran yırtılması genellikle kare hızınız ekranınızın yenileme hızıyla eşleşmediğinde gerçekleşir. Bu kullanıcılar yalnızca HDMI kabloları kullanırken bu sorunu yaşadılar, DVI veya DisplayPort gibi diğerleri değil. Bu ilginç çünkü HDMI için renk alanları DisplayPort, DVI ve VGA için olanlardan farklı. Diğerleri RGB kullanırken, HDMI YCbCr'yi kullanabilir. Bazı TV'ler RGB'yi desteklemeyeceğinden, çoğu TV'nin HDMI olmasına ve DisplayPort'a sahip olmamasının olası bir nedeni budur. Tavsiyemiz bir monitöre bağlanmak için DisplayPort, bir TV'ye bağlarken HDMI kullanmaktır.