Geçenlerde bazı işlerim dolayısı ile yurt dışına çıkmıştım 12 yaşındaki yeğenimin benden ısrarla Gamer kulaklık istemesi neticesi bir tane gamer kulaklık alıp hediye getirdim.

Gel gelelim ondaki Notebook Sony marka olup hem kulaklık hemde mikrofon için sadece tek bir jak girişi bulunuyormuş. 

Benim getirdiğim kulaklıklı mikrofonda ise iki tane erkek jak var (biri yesil biri pembe) sadece kulaklığı takınca çalışıyor.

Gel gelelim mikrofonu çalışmıyor çünkü mikrofon jakı boşta, sadece mikrofon jakını taktığımda ise çalışmıyor.

Muhtemelen ayar yapmak gerek ama zaten bu hali ile çocuk kullanamaz yurt dışından aldığım için birdaha oralara gitmem en az 3-4 ay sonra olacağından başladım çözüm aramaya.

Sizde durum tam tersi de olabilir, yani elinizde çok kaliteli bir kulaklıklı mikrofon vardır gider yeni bir Laptop alırsınız bir bakarsınız hem kulaklık hemde mikrofon girişi ayrı ayrıdır.

Oysa sizdeki kulaklıklı mikrofon tek jaklıdır (Combo)


Oysa birçok laptopta aşağıdaki gibi Kulaklık ve Mikrofon girişleri ayrı ayrıdır
Bu gibi bir durumda ekstradan bir Aparat almak en doğru çözüm olacaktır.

İnternette arama yapacaksak kulaklık mikrofon ayırıcı terimi ile arama yapmamız gerekmektedir.

Elbette ihtiyaca göre farklı sonuçlar içerisinden seçim yapmamız gerekecektir mesela :

1. Elimizdeki Kulaklıklı mikrofonun iki erkek çıkışı varsa ki %90 ı bu şekildedir bu durumda; 2 dişi çıkışlı, 1 erkek girişli bir Aparat almamız gerekir, aşağıdaki resimdeki kulaklık mikrofon ayırıcı resmini görebilirsiniz


Bu tek erkek girişli combo diye tabir edilen ve TRRS teknolojisi kullanan jaklarda bölmeler aşağıdaki şekilde çalışacaktır.


2. Elimizdeki Kulaklıklı mikrofonun tek bir combo çıkışı varsa (tek erkek jak) ve mikrofonda kulaklıkta buradan çalışıyorsa bu durumda; tek dişi çıkışlı, iki erkek girişli bir aparat satın almamız gerekecektir.


Aparat alırken dikkat edilmesi gereken şey; kalitesiz ve ucuz ürünlerden kaçınmaktır böyle ürünler, mikrofon veya kulaklıkta parazite sebep olabilecektir kaliteli mikrofonlu kulaklıklar veya gamer diye tabir edilen oyuncu kulaklıklarında üstte resimlerini, verdiğimiz aparatlar kendiliğinden verilebilmektedir. 

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise teknoloji marketlerindeki personelin yanlışlıkla size kulaklık çoklayıcısı verebilecek olmasıdır


Bunlar Mikrofonu görmezler o sebeple de işinize yaramayacaktır, aslında çözüm olarak düşünülebilsede işlevi farklı olan bir diğer olasılıkta USB ses kartlarıdır, fakat eğer ses kartınızda bir arıza yoksa veya anakartınızın Mikrofon girişinde veya dahili ses kartında bir arıza yoksa bunların ucuz olanlarını kullanmanızı pekte tavsiye etmiyoruz çünkü çok kaliteli ses çıkışı elde edilmeyecektir. 

Pahalı olanlarını almak ta zaten ekonomik olmaz.


USB ses kartlarını şu durumlarda tercih edebilirsiniz :

1. Laptop veya bilgisyardaki Mikrofon girişiniz bozuksa

2. Laptop veya Bilgisayardaki Kulaklık girişi bozuksa

3. Laptopta sadece kulaklık girişi var ve Mikrofon girişi yoksa

4. Tek jak ses girişli laptopa iki jak girişli mikrofonlu kulaklık takmak istiyorsak veya tersi

Üstteki durumlardan herbirinde USB ses kartı kullanılabilir. 

Üstteki bütün ürünleri mağazamızda bulmanız mümkündür.